Łatwe i skuteczne uczenie języków obcych

Coraz to częściej zdarza się, że ludzie wstępują w tak oznaczane mieszane relacje małżeńskie. Są to związki, w których partnerzy pochodzą z przeróżnych krajów, a niekiedy nawet kultur. W takich małżeństwach, jednakowo jak w każdych innych, w pewnym momencie pojawiają się dzieci. Należałoby wtenczas zadbać o to, żeby od początku posługiwały się językami obojga rodziców. W ten sposób wykształcimy dzieci dwujęzyczne.

Nauka angielskiego lub innego języka rozpocznie się wtedy w sposób naturalny w momencie, w którym dziecko zacznie rozpoznawać pojedyncze słowa. Niemowlę przysłuchuje się interlokucjom rodziców, reaguje też na to, co się mówi bezpośrednio do niego. Właśnie dlatego nauka angielskiego czy polskiego nadchodzi mu w sposób naturalny. Jak najbardziej pod warunkiem, że w tych dwóch językach porozumiewamy się w domu. Jeśli jedno z rodziców pod każdym względem przestaje używać swojej rodzimej mowy, dziecko nie będzie miało okazji sobie jej przyswoić.

W przypadku rodzin wielokulturowych nauka angielskiego i polskiego jest przede wszystkim znacząca. To właśnie dzięki niej dziecko będzie zdołało bez przeszkód porozumieć się z dalszą rodziną. Wielokrotnie zależy nam na tym, aby nasze dzieci już od najmłodszych lat uczyły się rzeczy, które w późniejszym życiu mogą okazać się zwłaszcza korzystne. Jedną z takich umiejętności jest posługiwanie się językami obcymi. Właśnie dlatego dbamy o to, by nauka angielskiego rozpoczęła się już we wczesnym dzieciństwie. Rzecz jasna należy wtenczas przystosować odpowiednie metody.

Nauka angielskiego będzie się w tym wypadku opierać właściwie na zabawie – przetestuj również niemiecki. Kilkuletni malcy powinni w głównej mierze osłuchać się z obcym akcentem, przyzwyczaić do wykorzystywania dziwnie brzmiących słów. Nie należy tłumaczyć im zawiłości gramatycznych, bowiem prawdopodobnie i tak ich nie zrozumieją. Nauka angielskiego ma polegać właściwie na powtarzaniu słów rymowanek, uczeniu się angielskich piosenek czy poznawaniu niewielkiej ilości obcych słów. Te na ogół wprowadza się nazywając po angielsku zabawki, jakimi wspólnie się bawimy bądź kolory niezbędne do pokolorowania obrazka w książce. Tylko zastosowanie takich metod ma prawo przynieść pożądane efekty.

Więcej na: po niemiecku